Kammerkoor

Viimsi Püha Jaakobi koguduse Kammerkoor sai loodud 1994. aasta sügisel, mõni aeg pärast seda, kui noore õpetaja Erkki Juhandi eestvedamisel hakkas tegutsema EELK kogudus. Koori tegevuse esimesel kaheksal aastal tegutseti Püünsi Põhikooli majas ja esialgu ei ületanud koosseis 10 lauljat, mistõttu eelistasin meelsamini koguduse ansambli nime. Algkoosseisust on tänaseni, seega juba 12 hooaega rivis meie “raudvara” – tenor Rein Tiisvelt, bassidest Lembo Võõsa ja Erkki Juhandi, sopranitest Airi Vaher. Kauaaegsed ja tublid lauljad olid Leelo Tiisvelt ja Anne Vallaste. Eri aegadel on kooris laulnud veel Inger Traat, Jaanika Aru, Mare Viik, Reet Veski, Piret Artjušin.

Esimesest hooajast meenub vast kõigepealt lauljate ja koguduseliikmete Taize-reis Pariisi 1994. aasta lõpul ja ühine aastavahetus Pariisis. 1995. aasta septembris oli kooril tore kontsertreis Soome, Lauttasaari koguduse ja õpetaja Kaj Engströmi kutsel, kes organiseeris ka koorile meeldejääva paadisõidu ja koosviibimise suvilas, ühel Soome lahe kaljustest saartest. Hiljem on sama koguduse kutsel esinetud veel korduvalt Lauttasaaris ja Helsingis ning selle lähikonnas. Soome esinemistest meenub veel käik Ida-Soome, Karjalasse (1998). Hilisematest välisesinemistest on meelde jäänud Karlstadt`i külastus Rootsis (2003. a. sügisel), aga samuti 2005. aasta mais toimunud esinemised St. Peterburis Ingeri – Soome Maarja kirikus ja remondijärgus oleva EELK Peterburi Jaani kiriku esisel platsil. Kuna koori ja koguduse tegevus on algusest peale käinud käsikäes, siis on omapoolselt püütud aidata kontsertidega koguda kiriku ehitamiseks vajaminevat raha, nii siin, kui sealpool Soome lahte ja ka lahe peal Tallinki laeval. Eriti aktiivne selles osas oli 2001/2002 hooaeg, mil sai Eesti Vabariigi aastapäeval esinetud soliidse kavaga ka Helsingi Vanha Kirkko`s toimunud oikumeenilisel kontserdil.

Eestis on esinemised hõlmanud pea kõiki Tallinna EELK kirikuid, Viimsi vallas tegutsevaid eri konfessioonide kirikuid, kabeleid, aga ka mitmeid Harju-, Järva- ja Raplamaa kirikuid. Omaette traditsiooniks on saanud esinemised Hiiumaal, kuhu on harivaid puhkuse- ja kontsert-väljasõite organiseerinud Lembo Võõsa. Koostöös Lembo tütre Hanna-Liinaga oleme nautinud meeliülendavaid muusikalisi hetki koguduse teenistustel. Meeldivat vaheldust on koori esinemistesse toonud oma kandlemänguga sopran Piia Kaljukivi ja koorirahva seltskondlikel koosviibimistel mandoliinil esinenud tenor Aivar Nurmik. Suurem osa koorilauljatest on osalenud ka meie Üldlaulupidudel 1999., 2004. aastal. Oleme osalenud Eesti Kirikumuusika Liidu eestvedamistel toimunud EELK kirikukooride kevadistel laulupäevadel ja pole puudunud ka iga-aastaselt advendiküünla süütamiselt Tallinnas Raekoja platsil. Loomulikult lööme me kaasa ka Viimsi valla mitmesugustel kultuuriüritustel ja tähtpäevadel. Üks koori seniseid tipphetki on olnud koori 10. aastapäeva kontsert 1. detsembril 2004 Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus.

Kohe algusest peale sai koori tegevuse põhieesmärgiks kohaliku koguduse teenistuste ilmestamine ajakohase repertuaariga (kirikuaasta tähtpäevad, leerid, tänujumalateenistused). Esimesel hooajal tuli laulva koorijuhina teinekord ka kaasa aidata, tingituna häälerühmade ebavõrdsusest. Hiljem, ansambli kasvades, on see mure ära langenud. Nüüd saab juba 15 laulja puhul rääkida kammerkoorist. Alates 2003. aasta sügisest on koorile võimaldanud harjutuseks ruume Viimsi Keskkool ja loodetavasti 2006. aasta sügisest saab koori uueks päriskoduks valmiv Viimsi Püha Jaakobi kirik. Algusest peale on baaslauluvara hulka kuulunud Helen Tobias-Duesbergi seades Eesti vaimulik rahvaviis”Mu süda ärka üles” ja Cyrilllus Kreegi koorilaulud, mis põhinevad niisamuti Eesti vaimulikel rahvaviisidel. Peatselt lisandusid siia juurde Urmas Sisaski, Rudolf Tobiase, Dmitri Bortnjanski, Juhan Aaviku, Mart Siimeri koorilaulud. Nendel lauludel põhineb ka meie n.ö. “valverepertuaar”, mida kõik lauljad oskavad ning on valmis ka kõikvõmalikes situatsioonides laulma. Oleme laulnud ka Euroopa koorimuusika klassikat: J.S.Bachi, Anton Bruckneri, Max Regeri, Knut Nystedt`i ja teiste loomingut. Eesti heliloojatest Kaljo Raidi, Marje Sink`i, Matis Metsala koorilaule.

Dirigent Andrus Kalvet