EELK Viimsi Püha Jaakobi kirik

Püha Jaakobi kirik on Viimsi valla kõige uuem pühakoda, mille ehitustööd algasid 2003 aastal ning kirik pühitseti 2007. aasta jaagupipäeval, 25. juulil. Kirik on esimene peale II maailmasõda Eestis ehitatud uus luterlik kirik, ühtlasi seni ka esimene 21. sajandil valminud luterlik kirik. Kiriku arhitektid Martin Aunin ja Erkki Ristoja on projekteerinud Viimsi kiriku rannaolustikku sobivana ja seetõttu on kirik väljast kaetud laudvooderdisega, nii kui vanal ajal olid paadikuurid. Kirikus on kuni 150 statsionaarset istekohta, käärkamber, vestibüül ja vaiksemaid abiruume.

Betoonist kellatorni kõrgus on 13 meetrit ning tornis kõlavad kaks kella: suurem, ligi 600-kilone Memento Mori (Ära unusta surma) on valatud mereohvrite mälestuseks ning väiksem, ligi 200-kilone Memento Vivere (Pea meeles – elada tuleb) on valatud tänuks mere õnnetustest pääsemise eest. Kirikuhoone on projekteeritud kaasaegselt, kuid arvestades klassikaliseid sakraalehituse põhimõtteid.

Kirik on rajatud kõigi MEREL HUKKUNUTE MÄLESTUSEKS, kelle soolane vesi on meie hulgast ära võtnud. Kiriku ees asub mälestuskivi parvlaev ESTONIA-l hukkunud 852 inimese nimega.

Kirik asub Rohuneeme tee ja Nurme tee nurgal Haabneeme ja Pringi küla piiril. See asukoht paikneb poolsaare keskel, mis tähendab, et kirik on n.ö. keset küla. Kiriku ehitust on toetanud Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Konsistoorium, Viimsi Vallavalitsus ning paljud kodumaised ja välismaised lahked annetajad, nii eraisikud, kui ettevõtted. Kiriku ehitamise maksumus oli kokku ligikaudu 7 miljonit Eesti krooni.