EELK Viimsi Püha Jaakobi kirik

Püha Jaakobi kirik on Viimsi valla kõige uuem pühakoda, mille ehitustööd algasid 2003 aastal ning kirik pühitseti 2007. aasta jaagupipäevl, 25. juulil. Kirik on ainus peale II maailmasõda Eestis ehitatud uus luterlik kirik, ühtlasi seni ka ainukene 21. sajandil valminud luterlik kirik. Kiriku arhitektid Martin Aunin ja Erkki Ristoja on projekteerinud Viimsi kiriku rannaolustikku sobivana ja seetõttu on kirik väljast kaetud laudvooderdisega. Kirikus on kuni 230 istekohta, käärkamber, vestibüül ja vaiksemaid abiruume. Betoonist kellatorni kõrgus on 13 meetrit ning tornis kõlavad kaks kella: suurem, ligi 600-kilone Memento Mori (Ära unusta surma) on valatud mereohvrite mälestuseks ning väiksem, ligi 200-kilone Memento Vivere (Pea meeles – elada tuleb) on valatud tänuks merel pääsemise eest. Kirikuhoone on projekteeritud kaasaegselt, kuid arvestades klassikaliseid sakraalehituse kaanoneid.

Kirik on ehitatud kõigi MEREL HUKKUNUTE MÄLESTUSEKS, kelle soolane vesi on meie hulgast ära võtnud. Kiriku ees asub mälestuskivi kõigi parvlaev ESTONIA hukkunud 852 inimese nimega.

Viimsi vald on eraldanud kiriku ehitamiseks krundi Rohuneeme tee ääres Pringi külas. See on poolsaare keskel, mis tähendab, et kirik on n.ö. keset küla. Kiriku ehitust on toetanud Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Konsistoorium, Viimsi Vallavalitsus ning paljud kodumaised ja välismaised annetajad, nii eraisikud, kui ettevõtted. Kiriku ehitamise maksumus oli kokku ligikaudu 7 miljonit Eesti krooni.