Valge vaiba all

Valge vaiba all

Maailm on imeline! Harjumuspäraselt küll jõuluajal me kõik unistame lumest ja külmast, kui ühest olulisest meeleolu loomise osalisest. Kuid selle valge paksu vaiba saabumine on ikka ja alati midagi sellist, mis muudab maailma.

Toomas Paul võrdleb raamatus “Maise matka poolel teel” Jumalat, ja Tema kolme olemust, Isa, Poega ja Püha Vaimu, keemilise ühendi H2O-ga, ehk siis veega, mis on ju tegelikult kõikjal meie ümber. Jah, alati me ei näe seda ja ei mõista vee kohalolekut, kasvõi taimedes või isendas, kuid vesi on alati meiega.

Nii ka see imeline valge kate, mis katab põlde ja tänavaid, koduhoove ja metsaradasid, on seesama vesi. Vaid külmakraadid on muutnud veepiisad imelisteks kristallideks, mis kuhjudes just sellise valge teki loovad. See on väga nähtav osa vee olemisest meiega.

Ja T. Paul ei too seda võrdlust ilmaaegu, sest tõesti see on ehk üks viis, kuidas me inimestena, kes on koolihariduse saanud, mõistame, et nii mõndagi võib olla meie silme eest varjatud. Nii nagu vesi on kõikjal, vahel nähtavam, vahel vähem, nii on ka Looja kõiges, mis maailmas toimub.

Nähtavaim osa oli ehk tõesti siis, kui Jeesus sündis inimlapsena maailma, tuli tooma meile imelist valgust mida inimesed muidu ei osanud kuidagi näha. Kuid sõltumata Jeesuse taevaminemisse on sõnum rahust, rõõmust ja armastusest edasi elamas ja oma tööd tegemas. Valdavalt küll võrdlemisi tähelepandamatult ja nähtamatult.

Kummaline on see, et valguse poole me inimestena püüdleme, soovime kõike enda ümber olevatki ikka ju puhtana hoida, kuid oma sisemaailma puhtana hoidmine on üks keerulisemaid asju elus.

Aga meiegi inimestena oleme keemiliselt tegelikult päris suures mahus see sama vesi, mis külmunud kristallidena lume moodustab, või tilkadena kõvasse kivissegi võib augu uuristada. Eks sellepärast ikka ka kõik selline ilu nägemine ja karguse kogemine meiski nii mõndagi korrastab.

Kuid veel enam korrastab meis oleva vee olemist see, kui oleme ühenduses Loojaga, kui mõistame, et Jumala Püha Vaim on see, mis aitab meid puhtana hoida, mis aitab meil korrastada meie elu.

Kui me elame koos Jumalaga, siis saame ka meie püsida puhtana, kogeda armastus, rõõmu ja rahu oma päevades. Ning teisedki võivad näha meis kaunidust, millega meid Looja kauniks muudab.

Maailm on imeline!

Mikk Leedjärv
EELK Viimsi Jaakobi kiriku vaimulik